Залізничний транспорт – це зручний вид транспорту, котрим щоденно користуються мільйони людей. Залізниця дає можливість зручно подорожувати і швидко діставатися з одного регіону до іншого.
Але дуже часто дехто, забуваючи про небезпеку, дозволяє собі безвідповідально поводитися на території об’єктів залізничного транспорту, ризикуючи життям, а саме: гратися поблизу залізничних колій, станцій, підкладати сторонні предмети на рейки перед рухомим поїздом, кататися на велосипедах, роликах, скейтах. Цим самим ви піддаєте небезпеці не тільки своє життя, але й життя і здоров’я оточуючих людей, локомотивної бригади і пасажирів, які їдуть в поїзді. Справжньою катастрофою на сьогодні є користування мобільними телефонами, аудіоплеєрами з навушниками поблизу залізничного полотна та стихійний перетин громадянами залізничних колій у необладнаних для цього місцях. Іноді підлітки наражають себе на небезпеку лише для того, щоб розмістити екстремальне фото в соціальних мережах, щоб виділитись серед друзів, не розуміючи, що номінальна напруга в контактній мережі складає 27,5 тисяч вольт, а гальмівний шлях поїздів в середньому становить 600-800 метрів.
Кращий спосіб убезпечити себе – це уникати знаходження поблизу залізничних колій, а при знаходженні в цій зоні дотримуватися певних правил. Тільки дотримуючись правил поведінки як в дорозі, так і на платформах і станціях, коли чекаєш свій поїзд, можна без пригод дістатися до місця призначення – на дачу або в інше місто.
Для збереження життя та здоров’я слід дотримуватись основних правил:
- Прохід громадян через залізничні колії допускається тільки у встановлених і обладнаних для цього місцях.
- Необхідно користуватися спеціально обладнаними для цього пішохідними переходами, тунелями, мостами, залізничними переїздами, шляхопроводами. На станціях, де мостів і тунелів немає, переходьте колії по настилах, а також в місцях, де встановлені покажчики «Перехід через колії».
- При переході через залізничні колії необхідно переконається у відсутності поїзда, що рухається, локомотива або вагонів.
Не допускається на залізничних коліях і пасажирських платформах:
- Переходити або перебігати через залізничні колії перед поїздом, що наближується, якщо відстань до нього менше 400 м. Переходити колії відразу ж після проходу поїзда одного напрямку, не переконавшись у відсутності прямування поїзда зустрічного напрямку’.
- Перелазити через автозчепні пристрої між вагонами; підлазити під пасажирськими платформами і залізничним рухомим складом.
- Заходити за обмежувальну лінію на краю пасажирської платформи.
- Бігти по пасажирській платформі поруч з поїздом, що прибуває.
- Грати у рухливі ігри.
- Залишати дітей без нагляду (громадянам з дітьми).
- Стрибати з пасажирської платформи на залізничну колію.
- Проходити по залізничному переїзду при заборонному сигналі світлофора переїзної сигналізації незалежно від стану та наявності шлагбаума.
- Підніматися на опори і спеціальні конструкції контактної мережі і повітряних ліній та штучних споруд.
- Торкатися до проводів, що йдуть від опор і спеціальних конструкцій контактної мережі і повітряних ліній електропередачі.
- Наближатися до обірваних проводів.
- Пошкоджувати, забруднювати, загороджувати, знімати, самостійно встановлювати знаки, покажчики чи інші носії інформації;
- Залишати на залізничних коліях речі.
Не дозволяється:
- Підходити до вагонів до повної зупинки поїзда.
- Притулятися до вагонів, що стоять.
- Здійснювати посадку і (або) висадку під час руху.
- Стояти на підніжках і перехідних площадках.
- Затримувати відкриття і закриття автоматичних дверей вагонів.
- Висовуватися з вікон вагонів і дверей тамбурів.
- Підлазити під залізничним рухомим складом і перелазити через автозчепні пристрої між вагонами.
- Підніматися на дах залізничного рухомого складу.
Правила поведінки громадян на залізничному транспорті, затверджені постановою КМУ від 10.11.1995 №903.
Посилання на постанову: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/903-95-%D0%BF